Tobulėjant technologijoms ir dirbtiniam intelektui kibernetinio saugumo klausimai darosi vis aktualesni. Ne išimtis ir viešasis sektorius, kurių tinklapius dažnai imituoja sukčiai taip bandydami išvilioti žmonių duomenis ir pinigus. „Regitros“ kibernetinio saugumo ekspertai apžvelgia, kaip atskirti tikrą tinklapį nuo netikro ir kaip nepakliūti sukčiams į rankas.
Pasitaiko, kad prisidengę „Regitros“ vardu piktavaliai bando lankytojus nuvilioti į neva tikras interneto svetaines, kurios iš tiesų būna fiktyvios. Vartotojai gauna el. laiškus ar SMS žinutes su nuorodomis į netikras svetaines, prie kurių prašo prisijungti, palikti savo informaciją.
Nors gyvename greitu tempu, nepasiduokite sukčių raginimams. Verta skirti laiko ir atidžiau patikrinti internetinius „namus“, kuriuose lankotės, kad išvengtumėte duomenų vagystės.
Gramatinės bei dizaino klaidos
Melagingos interneto svetainės atrodo beveik taip pat kaip ir tikros. Paprastai jos imituoja žinomų svetainių dizainą – naudojamos tos pačios spalvos, kopijuojami originalūs logotipai, tekstai, nuotraukos. Tačiau svetainės nėra visiškai identiškos originalioms, todėl neskubėkite „padovanoti“ sukčiams savo duomenų. Tokiose svetainėse dažnos dizaino klaidos, pasitaiko gramatinių, stiliaus klaidų. Jei geriau įsižiūrėjus į svetainę, matote įtartiną turinį, keistą vizualinį išdėstymą, rašybos ar logikos klaidas, skirkite laiko įsitikinti, kad tai tikrai tinklapis, kurio ieškojote.
Atkreipkite dėmesį į svetainės adresą internete
Vienas svarbiausių ir lengviausiai patikrinamų tikros svetainės bruožų – tinklapio adresas. Pavyzdžiui, AB „Regitra“ virtualioje erdvėje naudoja tik du svetainių adresus:
Originalūs „Regitros“ svetainių adresai visada turi baigtis „.lt“. Jokių kitų domeno vardų skaitmeninėje erdvėje AB „Regitra“ nenaudoja ir bet kokie kiti su bendrove susieti adresai (su papildomais taškais, simboliais, skaičiais, raidėmis, brūkšneliais ar nelietuviška adreso galūne) greičiausiai bus piktavalių klastotės. Lankydamiesi kitų įstaigų interneto tinklapiuose ir norėdami patikrinti jų teisėtumą, visada žvelkite į svetainės adresą, ar adrese nėra nebūdingų skaičių, simbolių.
Saugumui užtikrinti „Regitra“ naudoja žymą „https“, kuri rodo, kad svetainė yra labiau apsaugota – naudoja saugų protokolą ir joje pateikti duomenis bus saugu. Tačiau venkite naršyti svetainėse su „http“ be „s“ raidės arba su perspėjimais, kad ši svetainė nesaugi.
Lėtas svetainės veikimas
Dar vienas įspėjamasis signalas, kad reikia atidžiau apžiūrėti tinklapį yra jo veikimo greitis. Fiktyvioms svetainėms būdinga veikti lėtai, strigti. Jei dažnai lankotės vienoje ar kitoje svetainėje ir staiga pastebite, kad ji pradėjo blogai funkcionuoti, tai gali būti ženklas, kad jus atvedė į sukčių sukurtą tinklapį.
Rodomos iššokančios reklamos
Jei įvedus tinklapio adresą, jus pasitinka užrašai „Laimėkite prizą“ ar „Jūsų kompiuteris užkrėstas“ – tai puikus indikatorius, kad galite būti patekę į fiktyvią svetainę. Sukčiai dažnai naudoja tokias reklamas, norėdami suvilioti internautus paspausti jiems naudingas nuorodas. Taip pat venkite spausti plačiai naudojamas sutrumpintas nuorodas (bit.ly, tinyurl, goo.gl). Oficialios įstaigų svetainės tokių nuorodų nenaudoja. Jos gali slėpti tikrąsias nuorodas, kurios nukreipia į „užkrėstus“ puslapius.
Saugokite savo duomenis
Internete šiandien praleidžiame didelę dalį savo gyvenimo. Čia apsiperkame, registruojamės pas gydytoją, mokame komunalinius mokesčius, užsisakinėjame dokumentus. Turime suprasti, kad mūsų asmeniniai duomenys yra mūsų nuosavybė ir nesidalinti jais su bet kuo, kaip to nedarome ir gatvėje.
Suprantama, kad neturime laiko analizuoti kiekvieno interneto puslapio, kuriame lankomės, tačiau, jei svetainėje reikalaujama suvesti asmeninius duomenis, privalote būti budrūs ir neskubant įsitikinti puslapio autentiškumu.
Pastebėję įtartinus atvejus - praneškite
„Regitra“ kviečia, pastebėjus galimo sukčiavimo atvejį ar dėl galimos kibernetinio saugumo spragos svetainėje, nelikti abejingiems ir apie tai pranešti mums.
Tai galima padaryti:

